Najczęstsze problemy psychologiczne osób na wysokich stanowiskach w pracy
Ludzie pod dużą presją są bardziej narażeni na rozwój pewnych zaburzeń psychicznych. Tak jest w przypadku wyższej kadry kierowniczej, prezesów i innych osób zajmujących odpowiedzialne stanowiska.
Poniżej znajduje się zestawienie najczęstszych diagnoz tych osób ze względu na charakterystykę ich pracy i stylu życia.
- Lęk – nic dziwnego, że pierwszą patologią psychologiczną, z jaką spotykamy się mówiąc o ludziach, którzy żyją pracą jest lęk. Osoby te mają tendencję do życia w ciągłym stanie czujności, stale przewidując możliwe sytuacje związane z ich środowiskiem pracy i decyzjami, które muszą podjąć, aby zawsze osiągać najlepsze wyniki. Ta nadmierna aktywność nie jest czymś, co ciało lub umysł może wytrzymać przez dłuższy okres czasu bez szeregu konsekwencji, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Najczęstszymi psychologicznymi objawami lęku jest ciągłe poczucie winy, troski i niepokoju. Czasami można się obawiać utraty stanowiska a nawet mieć samobójcze myśli.
- Depresja – jest wraz z lękiem, jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, jest to kolejny z najczęstszych problemów psychologicznych na wyższych stanowiskach kierowniczych. Depresja charakteryzuje się nastrojem uogólnionego smutku, poczuciem winy i uczuciem nieszczęścia. Czasem w wyniku traumatycznego wydarzenia, a innym razem bez wyraźnej przyczyny. Przypadek menedżerów wyższego szczebla stanowiłby profil osoby, u której depresja mogłaby się pojawić, jeśli nie zostaną podjęte niezbędne środki ostrożności w celu jej uniknięcia.
- Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne – innym z najczęstszych problemów psychologicznych u kadry kierowniczej wyższego szczebla jest zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, które jest związane z zaburzeniami lękowymi, ale o bardzo specyficznych cechach, dlatego podręczniki psychologiczne nadają mu osobną kategorię. W tym przypadku, ludzie rozwijają serię irracjonalnych obsesji, które starają się łagodzić poprzez zachowania kompulsywne.