Czy jestem toksyczną osobą?
Dużo się mówi o toksycznych ludziach, odnosząc się do nich, jako do tych, którzy mają negatywny wpływ na swoje środowisko i na otoczenie.
Wydaje się, że stosunkowo łatwo je zidentyfikować, może to jednak nie być takie proste… co dybyś był toksycznym człowiekiem i nie wiedział o tym? Przyjrzyjmy się niektórym rozważaniom i refleksjom na ten temat, aby dowiedzieć się, jak rozwiązać ten problem.
Pomimo tego, co właśnie napisaliśmy, ważne jest aby nie mówić o toksycznych ludziach, tylko o toksycznych zachowaniach. Należy to wyjaśnić, ponieważ może się zdarzyć, że ktoś przechodzi przez pasmo toksycznych zachowań skierowanych przeciwko innym, co nie oznacza, że cały czas musi być toksycznym człowiekiem. W niektórych przypadkach, gdy pokonujemy znaczący problem w życiu (strata najbliższego, uzależnienie, moment różnorodnych zmian itd.) i czujemy się w sytuacji braku równowagi, w sytuacji podatności na zagrożenia, możemy działać w sposób trudny dla naszego najbliższego otoczenia.
Jak pomóc osobie niepewnej siebie?
Nasz pierwszy wniosek jest taki, że zamiast mówić o toksycznych ludziach, będziemy rozmawiać o toksycznych zachowaniach. Różnica polega również na niebezpieczeństwie znakowania ludzi, ponieważ kiedy komuś mówi się „jesteś…taki i taki” nakładamy na nich ciężar, którego bardzo trudno się pozbyć i który będzie warunkował wiele zachowań w przyszłości, ponieważ kończy się się to na usprawiedliwieniu zachowań toksycznej osoby; „skoro ja takim jestem, zachowuję się odpowiednio”.
Cechy osobowościowe związane z zachowaniami toksycznymi.
U podstaw tych toksycznych zachowań leżą pewne cechy osobowości, takie jak egocentryzm czy narcyzm. Obie te cechy nie są takie same. Osoba egocentryczna ma tendencję do myślenia, że jej potrzeby i zainteresowania są ważniejsze niż innych.
Osoba narcystyczna ma wielką potrzebę odczuwania aprobaty i podziwu innych i bardzo trudno jest jej poczuć, to co czują inni; może się wywyższać nad innymi, a te oceny przekładają się na trudne do zniesienia zachowanie.
Jak wyzbyć się własnych toksycznych zachowań?
Pierwszym krokiem jest zdać sobie z tego sprawę, uświadomić sobie, że generujemy dyskomfort u ludzi wokół nas i przyjąć go z odpowiedzialnością, a nie z poczucia winy. Odpowiedzialność pozwala nam na dokonywanie zmian w naszym zachowaniu, zachęca nas do podejmowania działań mających na celu ich poprawę lub skorygowanie. Konieczna jest zmiana nastawienia i dążenie do znalezienia w naszym życiu czegoś dobrego, co istnieje. Naucz się dostrzegać perspektywę i widzieć więcej.