Psychoterapia – jej rodzaje i nurty
Psychoterapia to jedna z metod leczenia schorzeń, zaburzeń i nieprawidłowości dotyczących ludzkiej psychiki. W zależności od problemu i stopnia jego nasilenia, stosuje się różne rodzaje i metody psychoterapii. Psychoterapia potrafi wpłynąć na zmianę postawy i poprawić zdolności radzenia sobie z niektórymi emocjami. Psychoterapię mogą prowadzić jedynie specjaliści w zakresie znajomości ludzkiej psychiki – lekarze psycholodzy i psychiatrzy. W trudnych zaburzeniach i schorzeniach psychoterapia może być jedynie elementem leczenia np. obok leczenia farmakologicznego.
Rodzaje psychoterapii
Indywidualna
Próbuje rozwiązać konkretny problem utrudniający codzienne funkcjonowanie albo uporanie się z niekorzystnymi z różnych względów nawykami. Podczas rozmowy z psychoterapeutą można omówić wszelkie niepokojące nas kwestie. Dla rozwiania wątpliwości związanych z poddaniem się psychoterapii, w ramach pierwszej konsultacji psychoterapeuta będzie w stanie stwierdzić, czy jest ona potrzebna. Psychoterapia indywidualna może mieć charakter krótkoterminowy lub długoterminowy.
Grupowa
Wskazana jest głównie osobom, które mają trudności w kontaktach międzyludzkich. Dzięki spotkaniom w grupie można uświadomić sobie, jak własne problemy ujawniają się w relacjach z innymi osobami i jakie wzorce zachowań nami kierują. Podobnie jak w przypadku terapii indywidualnej możliwe jest rozplanowanie spotkań krótkoterminowo lub długoterminowo.
Nurty psychoterapii
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Ma ona na celu pozbycie się lęków związanych z rzeczywistymi lub wyobrażeniowymi sytuacjami, powodującymi u pacjenta reakcje emocjonalne. Terapia uwzględnia pracę nad konkretnymi zachowaniami i reakcjami pacjenta z uwzględnieniem schematów myślowych, którymi się kieruje. Zwykle dotyczą one zaburzonego postrzeganie siebie i otoczenia – co przynosi negatywne skutki np. niskie poczucie własnej wartości, fobie czy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.
Psychoterapia humanistyczna
Celem terapii humanistycznej jest przede wszystkim stworzenie warunków, w których klient będzie czuł się swobodnie i bezpiecznie. Skupia się wokół usuwania przyczyn danych zachowań w ich naturalnym procesie rozwoju, a nie na ich interpretacji. Według jej zasad, organizm ludzki posiada doskonałą zdolność do samoleczenia, a wszelkie trudności życiowe wynikają z pewnego rodzaju deficytów.
Psychoterapia systemowa
Terapia systemowa to jedna z najpopularniejszych i bardzo często stosowanych metod radzenia sobie z konfliktami w relacjach międzyludzkich. Jak większość ze sposobów terapeutycznych, także i ta opiera się na podstawowych założeniach, z których wynikają dalsze metody radzenia sobie z problemami. W przypadku terapii systemowej kluczowym założeniem jest to, że rodzinę traktuje się jako system. Mogą w nim występować czasowe komplikacje i nieprawidłowości.
Psychoterapia psychodynamiczna
Głównym celem terapii w nurcie psychodynamicznym jest wyeliminowanie impulsów i rozwiązanie problemów emocjonalnych, których pacjent nie jest świadomy, integracja świadomego z nieświadomym, dostrzeganie podłoża własnych przeżyć, zachowań i wyborów. Psychoterapia psychodynamiczna z założenia ma wpłynąć na poprawę samopoczucia oraz funkcjonowania.
Partner artykułu: Helping Hand