Dlaczego odczuwamy uczucie nudy?
Wszyscy doświadczyliśmy uczucia nudy. Ucieczka przed nudą nie jest łatwym zadaniem. Niektórzy ludzie są bardziej predysponowani do cierpienia z powodu nudy, której głównymi konsekwencjami jest większa skłonność do popadania w depresję, uzależnienie od narkotyków, izolacja społeczna czy słabe wyniki w szkole lub pracy. Dlatego odkrycie źródeł nudy może nam pomóc w zapobieganiu i leczeniu tych wszystkich szkodliwych skutków.
Co dokładnie mamy na myśli, gdy mówimy o nudzie?
Zwykły sposób definiowania nudy w kulturze zachodniej wiąże się z ideą nieposiadania niczego do zrobienia lub wykonywania monotonnych zadań. Obecnie wiemy jednak, że zjawisko to wykracza poza ten kontekst.
Nuda jest subiektywnym odczuciem naszej własnej świadomości. Jako taka, różni się w zależności od osoby, tak że niektórzy ludzie są znacznie bardziej podatni na nudę niż inni. Na przykład ekstrawertycy mają tendencję do częstszego nudzenia się.
Nuda nie jest pojęciem ściśle określonym, lecz prezentuje wielorakie i różnorodne przejawy, które mogą sięgać od chwilowego lub momentalnego stanu znużenia, o charakterze przemijającym (na przykład podczas oczekiwania w kolejce w supermarkecie lub w poczekalni u lekarza) do stanu o charakterze egzystencjalnym, związanego z przygnębieniem i niezadowoleniem z życia. Zatem uczucie nudy może wynikać z niemożności zidentyfikowania aktywności prowadzących do szczęścia i samorealizacji. Ta egzystencjalna nuda może czasem wystąpić również wtedy, gdy osoba rezygnuje z ważnych celów lub marzeń w życiu na rzecz bardziej praktycznych zainteresowań, wygody lub innych dóbr. Często prowadzi to do tak zwanej nudy życiowej. W związku z tym, na pewno zainteresuje Cię ten artykuł: https://nieziemsko.pl/co-zrobic-aby-wprowadzic-urozmaicenie-do-naszego-stylu-zycia
Czynniki wpływające na nudę
Nuda jest wywoływana przez wiele czynników, które niekiedy ją determinują i wpływają na stopień jej nasilenia. Należą do nich:
- Czynniki emocjonalne. Na przykład ludzie, którzy mają trudności ze zrozumieniem własnych uczuć i mają dużą obsesję na punkcie swoich nastrojów, zwykle łatwiej się nudzą
- Cechy osobowości, ponieważ, jak wspomniano wyżej, istnieją pewne cechy osobowości, które predysponują do większej nudy, podczas gdy inne cechy mogą działać jako silne antidotum na nudę.
- Monotonia umysłowa. Nuda bywa spowodowana ogólnym brakiem zainteresowania i motywacji. To poczucie monotonii nie zawsze wiąże się z wykonywaniem żmudnych zadań, ale podobnie jak sama nuda jest zmienną bardzo podatną na różnice indywidualne i np. mogą być osoby, które nawet przy najbardziej zróżnicowanej pracy utrzymują postawę znudzenia i narzekają na monotonię.
- Subiektywne odczucie braku celu w życiu. Związany z nudą egzystencjalną, czynnik ten odnosi się do własnego poczucia jednostki, że jej życiu brakuje celu, zadania lub istotnego projektu, przy czym dość częste jest poczucie pustki uogólnione na wszystkie aspekty życia.