Skąd bierze się irracjonalny lęk przed igłami?
Ludzie cierpią na irracjonalny lęk przed igłami i wszystkim, co może spowodować zranienie, jak np. ostrza, brzytwy, nożyczki czy nawet gałęzie drzew. W psychologii nazywa się to belonefobią i według badań może być jednym z powodów, dla których niektóre osoby odmówiły przyjęcia szczepień.
Skąd bierze się irracjonalny lęk przed igłami?
Każda fobia jest irracjonalna i może pojawić się z powodu traumatycznego doświadczenia, którego cierpiący może nie pamiętać.
Przyczyna lub sytuacja, która wywołuje tę fobię, prowokuje natychmiastową reakcję lękową, powodując upośledzenie w sferze osobistej, społecznej, zawodowej i/lub innych ważnych obszarach. Dlatego konieczne jest szukanie pomocy, jeśli się na nią cierpi, ponieważ może ona prowadzić pacjentów do zachowań, które mogą być szkodliwe dla ich zdrowia. Nie tylko odmowa szczepień, ale także unikanie chodzenia do lekarza.
Jak pokonać tę fobię?
Pierwszym krokiem jest zaakceptowanie istnienia problemu i determinacja, by go raz na zawsze pokonać. Ponadto trzeba stawić czoło temu lękowi, nigdy się przed nim nie wzbraniać, ponieważ w końcu to, co powstaje, to wzmacniający efekt fobii i reakcji unikania, tworząc niebezpieczną zależność, w której uczysz się, że nie masz zdolności do samodzielnego stawiania czoła sytuacjom, poważnie wpływając na poczucie własnej wartości.
Jeśli reakcja fobiczna jest łagodna, można zastosować techniki relaksacyjne, ponieważ mogą one pomóc w poradzeniu sobie z nią i zapobiec jej wpływowi na codzienne życie. W poważniejszych przypadkach konieczna jest wizyta u psychologa, który zastosuje najskuteczniejszą terapię w leczeniu fobii: terapię behawioralno-behawioralną.
Jak długo trwa pokonanie tej fobii?
Proces pokonywania fobii takiej jak irracjonalny lęk przed igłami nie jest szybki. Wymaga to czasu i jest powolnym procesem. Wymaga też zaangażowania i determinacji jednostki, bo ta fobia sama nie odejdzie.
Chociaż czasami lekarz może zalecić terapię farmakologiczną, w przypadku gdy lęk za bardzo wpływa na życie danej osoby. Zaleca się również, aby nie polegać wyłącznie na lekach, ponieważ każde leczenie farmakologiczne bez terapii psychologicznej zmniejsza tylko objawy fizjologiczne, ale fobia pozostaje i z czasem staje się chroniczna. W http://www.migdalki.pl dowiesz się więcej o terapiach psychologicznych.