7 najczęstszych manii
Słowo mania i jego znaczenie często nie są związane z patologią psychiczną. Większość ludzi używa słowa mania w odniesieniu do pewnych powtarzających się nawyków danej osoby. W rzeczywistości mania i jej psychologiczna definicja odnosi się do trwałego okresu podwyższonego lub drażliwego nastroju. Stan ten charakteryzuje się wyścigiem myśli i ekstremalnym, przesadnym zachowaniem. Tak bardzo, że ludzie mogą również doświadczyć pewnych psychoz, w tym halucynacji i urojeń, które mogą stać się oderwane od rzeczywistości.
Kiedy osoba ma manię, może skończyć z dziwnymi obsesjami na temat pomysłów lub obiektów, które sprawiają, że działają w zupełnie inny sposób niż zwykle. Do tego stopnia, że może doświadczać nieprzyjemnych powtarzających się myśli, które napędzają daną osobę do określonych działań.
Objawy manii lub tych rzadkich natręctw mogą utrzymywać się przez tydzień lub dłużej. Ponadto te epizody maniakalne mogą być przeplatane okresami depresji, podczas których można odczuwać zmęczenie, smutek, a nawet beznadzieję. W związku z tym u osoby cierpiącej na manię występuje prawdopodobnie kilka jej rodzajów, które są podobne do poniższych.
- Zmniejszona potrzeba snu: Jedną z najczęstszych manii jest właśnie ta, która uniemożliwia sen z powodu nawracających myśli, których nie możemy zatrzymać, aż stają się obsesyjne.
- Uczestniczenie w wielu czynnościach w tym samym czasie: podczas manii, osoba może zaangażować się w więcej niż jedną czynność w tym samym czasie. Tak bardzo, że ta nadpobudliwość jest wykorzystywana jako sposób na pozbycie się dodatkowej energii.
- Mówienie za dużo lub za szybko: W niektórych przypadkach osoba ma tendencję do manii mówienia z dużą energią. Przekłada się to na mówienie za dużo, za szybko lub za głośno.
- Brak koncentracji: kiedy osoba ma manię, cierpi na brak koncentracji, co powoduje ciągłe rozproszenie uwagi.
- Zwiększone pożądanie seksualne: Hiperseksualność jest również jednym z objawów manii. Do tego stopnia, że nawet osoba maniakalna może podejmować ryzykowne zachowania seksualne, które mogą być szkodliwe dla jej własnego zdrowia.
- Zwiększone zachowania ryzykowne: Mania lub te dziwaczne obsesje mogą prowadzić do tego, że dana osoba zaangażuje się w niebezpieczne zachowania, takie jak nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków lub nadmierne wydatki.
- Szybkie myślenie: Osoba z manią ma myśli, które w sposób niekontrolowany przebiegają przez jej głowę. Tak bardzo, że tego typu manie często upośledzają zarówno postawę, jak i działania jednostki, która na nie cierpi.
Dowiedz się także, jakie są przyczyny i manii i jak ją rozpoznać: https://targizdrowia.pl/mania-w-psychologii-co-warto-wiedziec